Závislost: Nemoc nebo životní etapa?

Závislost: Nemoc nebo životní etapa?

přednáška  

Středa 5.6.2019 18:00 - 19:30Velký sál
Vstupné: vstup volný

Rezervace není třeba, zkrátka přijď

Beseda je určena každému, kdo se chce o problematice závislostí dozvědět víc informací - jak od lidí, kteří se tomuto tématu věnují pracovně, tak od lidí, kteří mají s tímto tématem žitou zkušenost.

Je závislost na celý život? Co vůbec znamená léčit se ze závislosti? Co jsou faktory, které ovlivňují zotavení? A kde jsou hranice, kterými jsou současné přístupy k léčbě omezeny? Co je opakem závislosti? Je to střízlivost, nebo něco úplně jiného? Na tyto otázky vám nenabídneme odpovědi, ale nabídneme prostor pro rozmanitost pohledů na tuto problematiku.

O tématu budou diskutovat:
- Pavel Nepustil (psycholog, konzultant a supervizor se specifickým zájmem o oblast užívání drog)
- Lidé za skupiny Zotavení, kteří mají vlastní zkušenost se závislostí
- Jakub Štambera (psycholog z Psychiatrické nemocnice Černovice z oddělení pro léčbu závislostí).

Závislost? – tohle téma se mě přece netýká. Ale ruku na srdce – kolikrát se vám stalo, že jste pokračovali v nějakém chování, o kterém jste věděli, že vám škodí? Nebo jste si něčeho takového všimli u svých blízkých. Pár piv přes míru, než jste šli ráno do práce, trávení velkého množství času online na úkor vztahů, nedůvěra ke kamarádovi, který si od vás opakovaně půjčuje peníze, které nevrací, atp.

Spousta z nás má nějaký zážitek toho, že se nám nějaké chování vymklo z rukou a máme i zkušenost s tím, kolik úsilí nás stálo začít dělat věci jinak a pečovat o sebe. V rámci naší besedy vám nabídneme mnohost pohledů na téma závislosti a problémového užívání – ať už to jsou pohledy lidí, kteří v tomto kontextu pracují, nebo lidí, kteří si touto zkušeností prošli a úspěšně se z ní zotavují.

Úvodem besedy bude promítnuta krátká prezentace Johanna Hariho z TEDx (v angličtině s českými titulky). Po moderované diskusi bude prostor na dotazy z publika.

Beseda proběhne díky podpoře Magistrátu města Brna.

Besedu moderují terapeutky z Terapeutického centra v Jmk Anna Rejmanová a Tereza Bínová

Další události

Colombian Film Night - La defensa del Dragón

Čtvrtek 27.6.2019 18:30 - 22:30 vstup volný

Brněnské Pyvo - Maticové

Čtvrtek 27.6.2019 19:00 - 22:00 vstup volný

Krutý sendviče - 7. impro představení - zakončení 1. půlky roku

Pátek 28.6.2019 19:30 - 22:30 vstup volný Volno: 50/70